مالیات سالانه خودروهای گران قیمت چگونه محاسبه می شود؟

نویسنده مطلب:

نویسنده مطلب:

هونامیک

با توجه به قوانین جدید مالیاتی شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که مالیات سالانه خودروهای گران قیمت چگونه محاسبه میشود و چه کسانی شامل این مالیات هستند

با توجه به قوانین جدید مالیاتی شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که مالیات سالانه خودروهای گران قیمت چگونه محاسبه میشود. برای پاسخ به این پرسش به موضوع بند (ش) تبصره (۶) قانون بودجه ۱۴۰۰ مراجعه میکنیم. با ما همراه باشید!

چه کسانی مشمول مالیات خودروهای گران قیمت می شوند؟

در قدم اول باید بدانید چه کسانی مشمول مالیات خودروهای گران قیمت میشوند.

تمام کسانی که در ابتدای سال ۱۴۰۰ مالک خودرو های سواری و وانت دوکابین به شرح زیر بوده باشند مشمول مالیات خودروهای گران قیمت می شوند:

  • اشخاص و مودیان حقوقی غیردولتی به ازای هر خودرویی با ارزش روز بالاتر از ده میلیارد ریال
  • اشخاص حقیقی مجموعه ارزش خودروهای خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال تحت تکفل خود با ارزش روز بالاتر از ده میلیارد ریال

نرخ مالیات سالانه خودروهای گران قیمت چقدر است ؟

مبنای تعیین قیمت در محاسبه مالیات خودروهای گران‌قیمت خودرو چیست ؟

نحوه محاسبه مالیات خودروهای گران‌قیمت، بنابر قیمت روز خودرو است. ارزش روز انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین با توجه به سال ساخت یا واردات آنها و متناسب با جداول ارزش خودرو تعیین گردیده است.

برای اشخاص حقیقی که بیش از یک خودرو دارند مالیات بر خودروهای گران‌قیمت به چه صورت محاسبه می شود ؟

اگر فردی دارای بیش از یک خودرو گران قیمت باشد، برای تعیین آن که فرد در این زمینه مشمول مالیات میشود یا خیر جمع ارزش خودروها می باشد. چنانچه ارزش خودرو های سواری و وانت دوکابین متعلق به یک فرد و فرزندان کمتر از هجده سال و محجور تحت تکفل وی در ابتدای سال ۱۴۰۰ بیش از ده میلیارد ریال باشد وی مشمول مالیات سالانه خودرو خواهد بود.

آیا دارندگان خودروهای گران قیمت باید اظهارنامه تسلیم کنند؟

دارندگان خودروهای گران قیمت نیاز به ارسال یا تسلیم اظهارنامه ندارند. سازمان امور مالیاتی اطلاعات خودروهای تحت تکلف مالکیت فرد و افراد تحت تکلف وی را از دستگاه ها و ارگان های ذیربط دریافت کرده و بر این اساس نسبت به مطالبه مالیات اقدام می‌کند.

اگر چند نفر مالک خودرو گرانقیمت باشند مالیات متعلق چگونه محاسبه می شود؟

برای خودروهایی که چند نفر بعنوان صاحبین خودرو در سند ذکر شده اند، هر یک از آنها به نسبت سهم خود از ارزش آن خودرو به اضافه نمودن ارزش سایر خودرو ای تحت تملک مشمول مالیات خواهند بود.

بازه فرصت پرداخت مالیات خودروهای گران‌قیمت چقدر است ؟ در صورت عدم پرداخت مالیات خودرو گران قیمت نشود چه می شود؟

کلیه اشخاص مشمول مالیات خودروهای گران قیمت، باید مالیات متعلق را حداکثر تا پایان بهمن سال ۱۴۰۰ پرداخت نمایند در غیر این صورت صورت سازمان امور مالیاتی می تواند از طریق عملیات اجرایی مالیات متعلق را وصول نماید.

آیا عدم پرداخت مالیات خودروهای گران‌قیمت محدودیتی در نقل و انتقال این خودروها ایجاد میکند؟

مسلما بله زیرا ثبت هرگونه نقل و انتقال این خودروها اعم از قطعی صلح و حبه همچنین تعویض پلاک آنها توسط دفاتر اسناد رسمی و نیروی انتظامی ج .ا.ا (مراکز تعویض پلاک خودرو ) مطابق قانون منوط به اخذ گواهی پرداخت مالیات های نقل و انتقال قطعی و اجاره و مالیات سالانه خودرو های گران قیمت می باشد. بنابراین محدودیت در حمل و نقل این خودروها ایجاد خواهد شد.

آیا امکان اعتراض به مالیات تعیین شده برای خودروهای گران قیمت وجود دارد؟

امکان اعتراض به این نوع مالیات در شرایطی وجود دارد که خودرو دچار حوادثی از قبیل سیل، زلزله، آتش سوزی و تصادف شده باشد. در این صورت مودیان می توانند نسبت به ارزش خودرو یا حصول این مالیات اعتراض داشته باشد اعتراض آنها مطابق قانون رسیدگی می شود.

چگونه متوجه شوند که مشمول مالیات خودروهای گرانقیمت شده است؟

شاید از خودتان بپرسید چگونه بفهمم من شامل مالیات خودروهای گران قیمت هستم؟ کلیه مالکانه خودرو می توانند با مراجعه به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی ، وضعیت مشمولیت خودروهای خود را مشاهده و از میزان مالیات متعلقه و چگونگی پرداخت آن مطلع شوند و چنانچه قبلا مودی مالیاتی بوده اید با نام کاربری و گذر واژه قبلی خود می توانید به این سامانه دسترسی داشته باشید در غیراینصورت ابتدا می بایست در سامانه ثبت نام نمایید.

به روز بمانید

تازه های حسابداری و مالیاتی

You cannot copy content of this page