طریقه اعتراض به مالیات خانه و خودروهای لوکس

Picture of نویسنده مطلب:

نویسنده مطلب:

هونامیک

با مطرح شدن قوانین مالیاتی جدید مردم از مدت زمان واکنش یا نحوه اعتراض به مالیات خانه و یا خودرو اطلاعی ندارند. برای این موضوع مقاله ای را تهیه کردیم که تا حد زیادی میتواند برای شما عزیزان، مفید واقع شود.

امروزه و با طرح قوانین مالیاتی جدید مردم از مدت زمان واکنش یا نحوه اعتراض به مالیات ملک و یا خودرو اطلاعی ندارند. برای این موضوع مقاله ای را تهیه کردیم که تا حد زیادی میتواند برای شما عزیزان، مفید واقع شود.

صاحبان خانه و خودروهای لوکس تا پایان بهمن ماه فرصت دارند که مالیات متعلقه را پرداخت کنند و اشخاصی که به محاسبه مالیات ملک و خودرو اعتراض دارند می‌توانند اعتراض خودشان را ثبت کنند تا فرآیند بررسی روی اعتراض آن‌ها صورت بگیرد.

تعریف خودرو لوکس از نگاه قانون

در نگاه اول نیاز است بدانیم چه خودرویی از نگاه قانون، خودرو لوکس حساب میشود. به گزارش ایسنا، براساس قانون بودجه امسال صاحبان خودروهایی که ارزش روز آنها بالاتر از یک میلیارد تومان باشد، خودرو لوکس محسوب میشوند. بنابراین صاحبان خودرو با ارزش بیش از یک میلیارد، مکلف به پرداخت «مالیات خودروهای لوکس» هستند.

اگر یک خانوار یا یک شخص حقیقی و حقوقی بیش از یک خودرو داشته باشد (فقط خودروهایی که به نام افراد تحت تکفل خانوار هستند) و مجموع ارزش روز آن‌ها بالاتر از یک میلیارد تومان باشد، این افراد نیز مشمول مالیات بر خودروهای لوکس خواهند بود و موظف به پرداخت مالیات هستند.

بر این اساس کسانی که بالای ۱۸ سال سن داشته باشند باید مالیات خودروی خود را جداگانه بپردازند، اما مالیات کسانی که زیر سن قانونی و کمتر از ۱۸ سال داشته باشند به نام سرپرست خانوار منظور می‌شود.

طریقه اعتراض به مالیات خانه و خودروهای لوکس

نرخ مالیات سالانه خودروهای لوکس به شرح ذیل است:

۱- تا مبلغ ۱.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد تومان معادل یک درصد

۲- تا مبلغ سه میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان معادل دو درصد

۳- تا مبلغ ۴.۵ میلیارد نسبت به مازاد سه میلیارد تومان معادل سه درصد

۴- نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد معادل چهار درصد

تعریف ملک لوکس یا خانه لوکس از نگاه قانون

نیاز است بدانیم چه ملک یا خانه ای از نگاه قانون، ملک لوکس یا خانه لوکس به شمار می آید. خانه‌هایی که ارزش آنها با احتساب عرصه و اعیان بیش از ۱۰ میلیارد تومان باشد، خانه لوکس محسوب میشود. مالک خانه لوکس باید در بهمن امسال این مالیات را پرداخت کند که خانه‌های درحال ساخت و در سال تملک از پرداخت این مالیات معاف هستند.

نرخ مالیات سالانه خانه‌های لوکس نیز به شرح ذیل است:

۱- نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد تا ۱۵ میلیارد تومان؛ یک در هزار

۲- نسبت به مازاد ۱۵ میلیارد تا ۲۵ میلیارد تومان؛ دو در هزار

۳- نسبت به مازاد ۲۵ میلیارد تا ۴۰ میلیارد تومان؛ سه در هزار

۴- نسبت به مازاد ۴۰ میلیارد تا ۶۰ میلیارد تومان؛ چهار در هزار

۵-نسبت به مازاد ۶۰ میلیارد تومان به بالا پنج در هزار

در این خصوص تازه‌ترین اعلام مسئولان سازمان امور مالیاتی حاکی از آن است که برای بیش از ۵۷۰‌ هزار خودرو که مربوط به ۲۷۲ هزار نفر بوده، محاسبه مالیات خودرو صورت گرفته که تا پایان بهمن ماه مکلف به پرداخت این مالیات هستند.

علاوه بر این، تاکنون اطلاعات ۱۲ هزار واحد مسکونی گران قیمت به سازمان امور مالیاتی ارسال شده است که این رقم می‌تواند در ادامه اجرای این قانون بیشتر شود. اشخاصی که به محاسبه مالیات اعتراض دارند می‌توانند اعتراض خودشان را ثبت کنند تا فرآیند بررسی روی اعتراض آن‌ها صورت بگیرد.

اینگونه که افراد لازم است پس از ورود به سایت مالیات در این سایت ثبت‌نام کنند و در مرحله چهارم ثبت‌نام و تکمیل پروفایل، اعتراض خود را ثبت کنند.

همچنین، صاحبان خانه و خودروهای لوکس می‌توانند از طریق درگاه ارتباطی سازمان امور مالیاتی اطلاعات خود و خانه و خودروهای به نامش و ارزش آن و میزان مالیات تعلق گرفته هم آگاه شوند.

از همراهی گرم شما سپاسگزاریم. شما میتوانید با مراجعه به قسمت بلاگ سایت هونامیک، از تازه ترین اخبار دنیای مالیات و حسابداری، مطلع شوید.

مشاوره رایگان، یک گزینه مناسب و به صرفه برای تمام مشاغل حرفه ایست!!!! یک کلیک تا تماس فاصله دارید.

به روز بمانید

تازه های حسابداری و مالیاتی

You cannot copy content of this page