مالیات طلا برای فروشندگان و خریداران طلا

Picture of نویسنده مطلب:

نویسنده مطلب:

هونامیک

در این مقاله به مالیات طلا و اخبار معتبر پیرامون مالیات طلا و همچنین فرار مالیاتی و معافیت مالیاتی طلافروشان پرداخته ایم. (همراه با فایل صوتی)

مالیات طلا و هیاهو پیرامون آن از دی ماه 1402 شروع شد. خبری منتشر شد مبنی بر این که برای معاملات ناشی از خرید و فروش طلا، “25” درصد مالیات بر طلا گرفته می شود. این خبر با اعتصاب صنف طلافروشان و زرگران در سراسر ایران رو به رو شد.

در این خصوص سخنگوی سازمان امور مالیاتی هرگونه افزایش نرخ مالیاتی یا افزودن پایه مالیاتی حوزه طلا از دی ماه 1402را تکذیب کرد و تاکید کرد که در حال حاضر اصل کالای طلا، جواهر و پلاتین از مالیات معاف است و تنها “۹” درصد مالیات ارزش افزوده از اجرت، حق‌العمل و سود این کالا دریافت می‌شود.

اما در حقیقت چه تغییری در مالیات بر طلا و جواهر به وجود آمده است؟

در اواخر آبان ماه 1402، سازمان امور مالیاتی اطلاعیه‌ای را درخصوص تکالیف اشخاص حقیقی برای اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی منتشر کرد. این اطلاعات نشان می‌دهد که تحولات اخیر و بحث های پیرامون مالیات طلا و جواهر، صرفا بر تکمیل فرآیند جمع‌آوری اطلاعات از فعالان بازار طلا متمرکز است و فعلا ارتباطی به خریداران طلا ندارد.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی در این باره اعلام کرد که هیچ حکم جدیدی برای طلافروشان وجود ندارد و از ابتدای دی ماه 1402 بر اساس قانون مکلف هستند، صورتحساب‌های خود را در سامانه مؤدیان بارگذاری کنند. یعنی فقط اتصال آن‌ها به صورتحساب‌های مالیاتی مدنظر است و نرخ جدیدی از مالیات طلافروشان نیست.

مالیت بر طلا

مالیات بر طلا و ارزش افزوده طلا چگونه محاسبه میشود؟

مالیات طلا برای طلافروشان و زرگرها نیز مانند سایر مشاغل محاسبه می شود. آنها نیز مانند سایرین مشمول مالیات بر عملکرد میشوند. برای اطلاعات بیشتر دو فایل صوتی زیر را بشنوید.

خبر مالیات بر طلا از رسانه ملی

منبع شبکه دو
منبع شبکه شش

مالیات بر طلا طبق آمار و ارقام – مالیات ۷۵ درصد طلافروشان بین صفر تا ۱۵ میلیون تومان در سال

طبق آمارهای سازمان امور مالیاتی، مالیات ۳۴ درصد طلافروشان صفر، ۲۰ درصد بین صفر تا پنج میلیون تومان، ۲۰ درصد بین پنج تا ۱۵ میلیون تومان، ۱۶ درصد بین ۱۵ تا ۳۰ میلیون، ۶ درصد بین ۳۰ تا ۵۰ میلیون و ۴ درصد بیش از ۵۰ میلیون است.

مالیات بر طلا

با توجه به نمودار سرانه مشمول مالیات مودیان تبصره ماده ۱۰۰ (که در زیر به نمایش درآمده)، میتوان به وضوح دید که مالیات طلا برای طلافروشان کمتر از مالیات کارمندان می باشد. به عبارت دیگر مالیات طلافروشان کمتر از کارمندان است.

بر اساس آمار سازمان امور مالیاتی، کارمندان به صورت میانگین در سال ۱۴۰۱ حدود ۱۰ میلیون تومان مالیات پرداخت کرده‌اند، این در حالی است که میانگین مالیات پرداختی صنف طلا و جواهر در این سال ۱۴۰۱ حدود ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده است.

طلافروشان در هر ماه فقط ۵۵۸ هزار تومان مالیات می‌دهند!!

🔹️بنابر آمار سازمان مالیاتی، در سه سال اخیر صنف طلافروشان و جواهرفروشان به طور میانگین سالانه ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان مالیات طلا پرداخت کرده‌اند. با افزایش چند ۱۰ برابری قیمت طلا در دو دهه اخیر، ثروت طلافروشان هم چند برابر شده است. با این حال تازمانی که اخذ مالیات از طلافروشان به صورت سنتی و کاغذی و با مراجعه مامور مالیاتی انجام می‌گرفت، این صنف به راحتی از پرداخت مالیات فرار می‌کرد.

🔹️طلافروشان در سال ۱۳۹۹ به طور متوسط ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، در سال ۱۴۰۰ به طور متوسط ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و در سال گذشته ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان مالیات پرداخت کرده‌اند. یعنی مالیات پرداختی صنف طلافروشان و جواهرفروشان در سه سال اخیر به طور متوسط در هر سال ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و در هر ماه ۵۵۸ هزار تومان بوده است.

🔹 این منبع اشاره کرده است که رقم نیم میلیون تومان در ماه مالیاتی که طلافروشان پرداخت می‌کنند یک‌دهم سودی است که این صنف از فروش یک سرویس طلا به دست می‌آورند.

🔹در سال گذشته برای حدود ۵۰ درصد طلا و جواهر فروشان کمتر از ۵ میلیون تومان مالیات محاسبه شده است، یعنی حدود نصف آن‌ها ماهانه کمتر از ۵۰۰ هزار تومان مالیات پرداخت کرده‌اند. از طرفی مالیات بیش از ۶۰ درصد طلا و جواهر فروشان در سال ۱۴۰۱ کمتر از ۱۰ میلیون تومان بوده است.

🔹در سال ۱۴۰۱ مالیات بیش از ۲۵ درصد از طلا و جواهر فروشان شامل حدود ۶ هزار واحد صنفی، صفر بوده است.

کلاهبرداری و فرارمالیاتی برخی از طلافروشان

سخنگوی سازمان مالیاتی در مصاحبه با تسنیم اعلام کرد:

برخی طلافروشان و زرگرهای متخلف از اصل طلا نیز از مردم مالیات ارزش افزوده اخذ می‌کردند که البته با صدور فاکتور الکترونیک، این چالش‌ها مرتفع خواهد شد. در اجرای سامانه مودیان نیازی به ثبت کد ملی خریدار نهایی یا مصرف کننده نیست و این موضوع نیز در روزهای گذشته اطلاع‌رسانی شده است.

رییس مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی در این باره افزود:

🔹️ در قانون پایانه‌های فروشگاهی سامانه مودیان مقرر شد تا طلافروشان فاکتور الکترونیک ارائه کنند تا مالیات‌شان بر اساس حق‌العمل محاسبه شود.

🔹️ اصل طلا از مالیات معاف بوده و فقط از اجرت و حق‌العمل با فاکتوری که به سازمان امور مالیاتی از طلافروشان ارائه می‌شود، مالیات دریافت می‌شود و دیگر مراجعات حضوری مأموران مالیاتی را نخواهیم داشت.

از این به بعد فروشندگان طلا و جواهر باید در هنگام فروش طلا و جواهر صورتحساب نوع ۲ صادر کنند که در آن نیازی به ثبت مشخصات و کدملی خریدار نیست.

مالیات بر ارزش افزوده طلا

بر اساس ماده ۲۶ قانون مالیات بر ارزش افزوده در مورد طلا، جواهر و پلاتین

  • اصل طلا، جواهر و پلاتین به کار رفته در مصنوعات ساخته شده از فلزات مزبور، معاف از مالیات و عوارض می باشد.
  • اجرت ساخت، حق العمل و سود فروشنده کالاهای موضوع این بند مشمول مالیات و عوارض با نرخ نه درصد (۹%) می باشد.
  • پس از راه اندازی سامانه مودیان، عرضه کنندگان کالا و خدمات مربوط به این بند باید تمامی عملیات مربوط به خرید و فروش خود را در سامانه ثبت کنند. درج ارزش اصل طلا، جواهر و پلاتین، اجرت ساخت، حق العمل و سود فروشنده به تفکیک در صورتحساب الکترونیکی الزامی می باشد. در صورت کتمان و یا عدم ثبت تمام یا برخی از معاملات در سامانه مذکور مشمول جریمه ای معادل نه درصد (۹%) ارزش طلا، جواهر و پلاتین است که “غیر قابل بخشودگی” می باشد.
  • کلیه واحدهای فعال در زنجیره عرضه کالا و خدمات مربوط به این بند باید حداکثر تا دوماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون از پایانه فروشگاهی مورد تایید سازمان استفاده کنند، در غیر این صورت اتحادیه های ذی ربط و اتاق اصناف ایران موظفند پروانه فعالیت واحدهای موضوع این بند در کل زنجیره مربوط را که بدون استفاده از پایانه فروشگاهی اقدام به فروش کالا یا خدمت می کنند، باطل نمایند. نیروی انتظامی موظف است از ادامه فعالیت واحدهای فاقد پروانه جلوگیری کند.

نحوه محاسبه مالیات سکه به چه صورت است؟

برای کسانی که طی سال ۹۷ سکه خود را دریافت نموده‌اند:

  1. تا بیست سکه دریافتی مشمول مالیات نمی‌باشد.
  2. برای بازه ۲۰ تا ۶۰ سکه به ازای هر سکه یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال مالیات مقطوع.
  3. برای بازه ۶۰ تا ۱۰۰ سکه به ازای هر سکه ۲ میلیون ریال مالیات مقطوع.
  4. برای بازه ۱۰۰ تا ۲۰۰ سکه به ازای هر سکه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال مالیات مقطوع.

▫️تبصره ۱: مودیان ردیف یک بند ب فوق نیازی به ثبت نام و تشکیل پرونده مالیاتی نخواهند داشت.
▫️تبصره ۲: مودیان موضوع این دستورالعمل می‌بایست جهت پرداخت مالیات مربوط به سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور مراجعه نمایند.

از همراهی گرم شما سپاسگزاریم. شما میتوانید با مراجعه به قسمت “تازه ها” سایت حسابداری هونامیک، از تازه ترین اخبار دنیای حسابداری و مالیاتی، مطلع شوید.

مشاوره رایگان، یک گزینه مناسب و به صرفه برای تمام مشاغل حرفه ایست!!!! یک کلیک تا تماس فاصله دارید

به روز بمانید

تازه های حسابداری و مالیاتی

You cannot copy content of this page