مالیات املاک چیست و چگونه محاسبه می شود؟

نویسنده مطلب:

نویسنده مطلب:

هونامیک

از جایی که امروزه عمده جمعیت کشور عزیزمان ایران درآمد خود را از طریق اجاره یا خرید و فروش املاک به دست می آوردند، موضوع مالیات بر درآمد چگونه محاسبه آن بسیار برای مودیان گرامی حائز اهمیت است. در این مقاله به سوال شما مبتنی بر "مالیات بر درآمد املاک چیست و چگونه محاسبه می شود" می پردازیم.

از جایی که امروزه عمده جمعیت کشور عزیزمان ایران درآمد خود را از طریق اجاره یا خرید و فروش املاک به دست می آوردند، موضوع مالیات بر درآمد و چگونه محاسبه آن بسیار برای مودیان گرامی حائز اهمیت است. در این مقاله به انواع مالیات مرتبط به ملک و املاک می پردازیم.

مالیات مرتبط به املاک به دو زیر مجموعه تقسیم می شوند:

  1. مالیات بر ملک برای صاحبان املاک لوکس
  2. مالیات بر درآمد ملک

مالیات بر املاک برای صاحبان املاک لوکس مالیاتی است که در سال 1401 تازه مطرح و قابل اجرا می شود. اگر می خواهید بدانید ملک شما شامل مالیات بر ملک و خانه های لوکس می شود با کلیک بر اینجا مقاله مرتبط را مطالعه نمایید.

مالیات بر درآمد املاک به سه نوع کلی تقسیم می شود:

  • مالیات بر نقل و انتقال ملک: این نوع مالیات در هنگام انتقال مالکیت ملک از سوی دولت دریافت می شود.
  • مالیات بر درآمد اجاره: مالیاتی است که از فرد اجاره دهنده ملک اخذ می شود. برای جزئیات بیشتر پیرامون مالیات بر درآمد اجاره، اینجا کلیک کنید و مقاله اختصاصی ما را در این خصوص مطلالعه نمایید.
  • مالیات بر مستغلات و ملک خالی: مالیاتی است که از خانه ها و املاک خالی و بدون متصرف توسط دولت دریافت می شود.

از همراهی گرم شما سپاسگزاریم. شما میتوانید با مراجعه به قسمت بلاگ سایت هونامیک، از تازه ترین اخبار دنیای مالیات و حسابداری، مطلع شوید.

مشاوره رایگان، یک گزینه مناسب و به صرفه برای تمام مشاغل حرفه ایست!!!! یک کلیک تا تماس فاصله دارید.

به روز بمانید

تازه های حسابداری و مالیاتی

درخواست کدپستی و طریقه اخذ کدپستی

درخواست کد پستی امروزه کاربردی بیشتر از تنها ارسال مرسولات پستی،دارد. دراین مقاله به روش درخواست کدپستی به صورت حضوری و مجازی پرداخته ایم.

You cannot copy content of this page