مالیات ملک چیست و چگونه محاسبه می شود؟

Picture of نویسنده مطلب:

نویسنده مطلب:

هونامیک

مالیات ملک و محاسبه آن برای مودیان حائز اهمیت است. در این مقاله به انواع مالیات ملک و درآمد مرتبط به املاک و شرایط معافیت عوارض می پردازیم.

مالیات ملک حائز اهمیت می باشد چرا که امروزه عمده جمعیت کشور عزیزمان ایران درآمد خود را از طریق اجاره یا خرید و فروش املاک به دست می آوردند. بنابراین موضوع مالیات ملک و چگونه محاسبه آن بسیار برای مودیان گرامی حائز اهمیت است. در این مقاله به انواع مالیات املاک می پردازیم.

مالیات ملک به دو زیر مجموعه تقسیم می شوند:

  1. مالیات بر ملک برای صاحبان املاک لوکس
  2. مالیات بر درآمد ملک

مالیات املاک برای صاحبان املاک لوکس مالیاتی است که در سال 1401 تازه مطرح و قابل اجرا می شود. اگر می خواهید بدانید ملک شما شامل مالیات ملک و خانه های لوکس می شود با کلیک بر اینجا مقاله مرتبط را مطالعه نمایید.

مالیات بر درآمد املاک به سه نوع کلی تقسیم می شود:

  • مالیات بر نقل و انتقال املاک: این نوع مالیات در هنگام انتقال مالکیت ملک از سوی دولت دریافت می شود.
  • مالیات بر درآمد اجاره: مالیاتی است که از فرد اجاره دهنده ملک اخذ می شود. برای جزئیات بیشتر پیرامون مالیات بر درآمد اجاره، اینجا کلیک کنید و مقاله اختصاصی ما را در این خصوص مطلالعه نمایید.
  • مالیات بر مستغلات و ملک خالی: مالیاتی است که از خانه ها و املاک خالی و بدون متصرف توسط دولت دریافت می شود.
مالیات ملک

مالیات نقل و انتقال ملک

بنابر قانون مالیات های مستقیم مالکین وظیفه دارند هنگام فروش املاک، سه نوع مالیات بپردازند.

  1. مالیات نقل و انتقال املاک
  2. مالیات حق واگذاری املاک
  3. مالیات عوارض املاک

به عبارت دیگر مالک وظیفه دارد ۵ درصد به عنوان مالیات نقل و انتقال املاک، ۲ درصد به عنوان مالیات حق واگذاری املاک، همچنین ۲ درصد یا ۱ درصد (بنابر نوع ملک) به عنوان عوارض مالیات ملک بپردازد.

تبصره : افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور و سایر افراد ناتوان از پرداخت عوارض مالیات ملک معاف هستند.

افراد داخل این لیست بر اساس سطح درآمد و توانایی مالی شان در این لیست قرار می گیرند. این لیست زیر نظر وزارت کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت امور اقتصادی و دارایی با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره) تدوین می شود.

اینکه کدام مرحله باید وصول شود و چطور و توسط کدام مرجع، هنوز مشخص نیست!

گروه حسابداری و مالیاتی هونامیک قادر است ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی، اظهارنامه عملکرد و اظهارنامه املاک را برای شما ارسال نماید. اما برای ارسال اظهارنامه قضایی و ارسال اظهارنامه حقوقی باید به مراجع مربوطه مراجعه نمائید.

از همراهی گرم شما سپاسگزاریم. شما میتوانید با مراجعه به قسمت “تازه ها” سایت حسابداری هونامیک، از تازه ترین اخبار دنیای حسابداری و مالیاتی، مطلع شوید.

مشاوره رایگان، یک گزینه مناسب و به صرفه برای تمام مشاغل حرفه ایست!!!! یک کلیک تا تماس فاصله دارید

به روز بمانید

تازه های حسابداری و مالیاتی

You cannot copy content of this page